پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها دارای 32 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل مي باشد و در فايل اصلي پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها :

پاورپوینت بررسی كاربرد سدهای لاستیكی و بررسی محاسن و معایب این سدها
 
بخشی از مطلب
همان طور كه می‌دانیم تاكنون در طرح‌های آبی، سازه‌های صلب بتنی، خاكی، سنگریزه‌ای، مصالح سنگی، گابیون و دریچه‌های فلزی به صورت گسترده‌ای استفاده گردیده است. اما در پاره‌ای از موارد این سازه‌ها به دلیل عملكرد خاص خود نتوانسته‌اند با شرایط محیط سازگاری داشته باشند و لذا بهره‌برداری از چنین سیستم‌هایی با مشكل روبرو گردیده و حتی گاهی اوقات لازم شده است كه به دلیل نیاز به سازه آبی، خطرات جنبی آن را بپذیریم. برای مثال سازه‌های صلب بدون تغییر شكل در مسیر رودخانه در سواحل دریا و یا در سرریز سدها همواره در مقابل جریان‌های ورودی و خروجی با شرایط خاصی عمل می‌كنند و لذا با تغییر شرایط دیگر مانند: وقوع سیلابها،  این سازه‌ها خود به صورت یك مشكل در بهره‌برداری عمل نموده و عبور جریان‌های سیلابی را با مانع رو به رو ساخته و موجب غرقاب شدن اراضی و تجمع رسوب در داخل مخزن می‌گردد. حال اگر از سازه قابل انعطاف لاستیك استفاده شود این سد با تغییر شكل مناسب خود در حالات و شرایط مختلف و ویژگیهای خاص رودخانه از جمله وقوع سیلابها و جریان دبی پایه، جزر و مد در سواحل دریاها ودر سرریز سدها برای رها سازی جریان و در حالات دیگر ذخیره آب به صورت سازه‌ای با كاركرد متغیر عمل می‌كند و بهره‌برداری از سیستم در مقابل با عدم قطعیت پارامترهای طبیعی محیط راحت‌تر، ساده‌تر، كم خطرتر و ارزانتر صورت خواهد گرفت.
به طور مسلم یكی از عوامل مؤثر در اجرای طرح‌های آبی، هزینه‌های عملیات ساختمانی است، كه انتخاب مصالح باید سمت و سوی كاهش هزینه‌ها را در برداشته باشد. خوشبختانه سازه‌های لاستیكی در طی سال‌های اخیر توانسته است نشان دهد كه هزینه‌های اجرایی این قبیل سازه‌ها نسبت به طرح سازه‌های بتنی و خاكی بسیار كمتر است. از نقطه نظر مكانی این قبیل سدها در دشتها، سواحل و كرانه دریاها ودریاچه‌ها، مردابها،‌در مسیر رودخانه‌های كوهستانی، در محل ساختگاه سدها در روی سرریزها قابل توصیه است. بنابراین كاربرد لاستیك در طرح‌های آبی در كلیه نقاط كشور و در طرح‌های متنوع آبی و به صورت گسترده در طرح‌های آبی كوچك و بزرگ قابل اجرا است.
قبل از برشمردن موارد كاربردی ساخت سدهای لاستیكی، باید به این نكته اشاره گردد كه اهداف استفاده از چنین سدهایی متنوع و بی‌شمار است و به اختصار می‌توان از سدهای لاستیكی در كارهای آبی زیر استفاده كرد:
- ذخیره موقت دبی پایه رودخانه‌ها برای تأمین آب كشاورزی
- بالا آوردن سطح تراز آب در رودخانه‌ها و كاهش هزینه پمپاژ آب به اراضی كشاورزی
- جداسازی آب‌های آلوده یا شور از آب شیرین
- استفاده از تیوبهای لاستیكی به جای دریچه‌های فولادی در سدها
- كاهش فرسایش در رودخانه‌هایی با شیب زیاد و تند
- بهبود شرایط زیست محیطی وبیولوژیكی و اكولوژیكی محدوده طرح
- استفاده از سدهای لاستیكی به عنوان بندهای انحراف در تأمین آب كشاورزی
- استفاده ار بندهای لاستیكی برای بازیافت آب زهكشها در طرح‌های آبی
- پرورش میگو در نواحی ساحلی با استفاده از سدهای لاستیكی
- جداسازی آب شیرین رودخانه‌ها از آب شاخابهای كه از سازندهای شور عبور می‌‌‌كند.
- كنترل سیلاب در رودخانه‌های مجاور در نواحی شهری
- تولید الكتریسیته توسط نیروگاههای آبی كوچك و بزرگ
- استفاده از بندهای كوتاه لاستیكی در حوضچه‌های پرورش ماهی
- بالا آوردن سطح تراز آب در رودخانه‌ها برای افزایش آبخور قایق‌ها و كشتی‌ها
- ساماندهی رودخانه‌ها
- اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی با كمك سدهای لاستیكی
- استفاده از سدهای لاستیكی در طرح‌های زیست محیطی و آبخیزداری
- جلوگیری از نفوذ آب شور دریا
در این جا شاید لازم باشد برای روشن شدن كاربرد سدهای لاستیكی،‌ در مهندسی منابع آب مثال‌هایی از طرح‌های شاخص آورده شود. اشكال 1-2 و2-2 نمونه‌هایی از سدهای لاستیكی در طرح‌های آبی گوناگون را نشان می‌دهد.
همان طور كه ملاحظه فرمودید كاربرد سدهای لاستیكی بسیار متنوع و زیاد می‌باشد
لذا فقط مواردیكه نیاز به توضیح اضافی داشته باشد را شرح می‌دهیم.
1-2) عمده‌ترین كاربرد سدهای لاستیكی
1-1-2-  افزایش سطح تراز آب در رودخانه و كاهش هزینه پمپاژ آب به اراضی كشاورزی:
چون در بسیاری نقاط، سطح آب در رودخانه‌ها نسبت به اراضی و تراس‌های كشاورزی مجاور پایین‌تر است، ‌لذا برای تأمین آب به پمپاژ نیاز خواهد بود. در پمپاژ آب چند مسأله جلب توجه می‌كند.
اولاً: برای ایجاد ارتفاع مناسب جهت لوله‌های مكشی باید سطح تراز آب به قدر كافی بالا باشد
 
 
و.....


لینک کمکی