شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار دارای 22 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار :

شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار
 
 
شهر و شهرنشینی در ایران عصر قاجار
فهرست:
نگاهی تاریخی به دوران قاجار
بررسی شرایط اجتماعی،اقتصادی و سیاسی قاجار
بررسی سیمای شهر و تغییرات کالبدی و ماهیتی شهر
سبک تهران
شباهت ها و تفاوت های سبک تهران و اصفهان
مقایسه شهر قاجار و شهر دوره صفویه
نتیجه گیری
منابع
 
 
قاجارها قبیله‌ای از ترکمان‌ها بودند که بر اثر یورش مغول از آسیای میانه به آسیای صغیر و سپس ایران آمدند. آنان ابتدا در پیرامون ارمنستان ساکن شدند که شاه عباس بزرگ یک دسته از آنان را در استرآباد (گرگان امروزی) ساکن کرد و حکومت قاجاریه نیز از قاجارهای استرآباد تشکیل یافته است. پس از مرگ کریم خان، آغامحمد خان از شیراز فرار کرد و پس از جنگهای فراوان سلسله زندیه را نابود کرد و به پادشاهی رسید.
 
     
در زمان این دودمان حکومتهای استانی در مناطق گوناگون سرزمین ایران با جنگ یا مصالحه از میان رفتند و جای خود را به سامانه‌ای فدرالی با تبعیت از دولت مرکزی دادند و «کشور» ایران دوباره زیر یک پرچم شکل گرفت. رنگها و ترتیب آنها در پرچم کنونی ایران از زمان این سلسله به یادگار مانده‌است. 
 
نگاهی به شرایط جهانی
از لحاظ زمانی،دوران پس از صفویه که حاکمیت ملی در ایران دچار ضعف میگردد،معاصر با دورانی است که اندیشه مدرن در غرب از سوی فلاسفه در حال طرح است.انتهای این مقطع که با حاکمیت جدید در ایران و تشکیل دولت متمرکز قاجار)1165 تا 1299 ه.ش)   شروع میشود،مصادف است با انقلاب کبیر فرانسه(سالهای 1786-1789 میلادی) یعنی دورانی که انقلاب سرمایه داری مکان اصلی خود یعنی شهر را می یابد و از این زمان شهر در غرب نماد مدرنیته می شود.
با تشکیل دولت متمرکز قاجار در سال 1165 ه.ش ایران وارد دوره جدیدی از تاریخ جهانی می شود.
تشکیل دولت قاجار همراه میگردد با تحولات وسیع اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی که حاصل انقلاب صنعتی می باشد.این دوران نقطه آغازین مواجهه ایران با مظاهر حیات مدرن است.
قیام های اصلاح طلبانه در انگلستان،آلمان و فرانسه خبر از تولد جهان صنعتی و مدرنیزاسیون رامی دهد.
 
و......
 


لینک کمکی